Napisz do nas:
Bezpośrednio na kontakt@mediclaw.pl, lub skorzystaj z formularza kontaktowego (otrzymasz kopię wysłanej wiadomości).
Napisz do nas:
Bezpośrednio na kontakt@mediclaw.pl, lub skorzystaj z formularza kontaktowego (otrzymasz kopię wysłanej wiadomości).
Działalność lecznicza i wykonywanie działalności leczniczej są kluczowymi pojęciami odnoszącymi się do regulacji rynku medycznego. Całkowicie zasadnie możemy twierdzić, że są to pojęcia wyjściowe i organizujące uregulowania rynku medycznego. Mam tu na myśli to, że ustawodawca aktywność podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych nazywa działalnością leczniczą. Następnie reguluje działalność leczniczą z punktu widzenia podmiotów zajmujących się udzielaniem świadczeń zdrowotnych. I następnie reguluje rodzaje działalności leczniczej.
O tym, że pojęcie działalności leczniczej jest głównym i zasadniczym określeniem wybranym przez ustawodawcę dla nazywania działalności na rynku medycznym przekonuje zakres regulacji ustawy o działalności leczniczej. Ten akt prawny reguluje bowiem :
Ten zakres regulacji wskazuje na zasadniczą wagę problemów poddanych regulacji i jednocześnie ich ogólne i generalne znaczenia dla regulowanego zakresu.
Skoro ustawa o działalności leczniczej regule działalność leczniczą to pierwszym pytaniem jakie się rodzi to pytanie co kryje się za tym pojęciem. W słowniczku ustawowym ustawodawca tego pojęcia nie zdefiniował. Co należy rozumieć pod tym pojęciem odnajdujemy w art. 3 ust. 1 zd. 1 ustawy. W myśl tej regulacji działalność lecznicza to udzielanie świadczeń zdrowotnych. Nic więc ustawodawca nie stanowi. Biorąc pod uwagę to uregulowanie i całość uregulowania ustawy możemy zdefiniować pojęcie działalności leczniczej jako wszelka aktywność podmiotów zajmujących się zawodowo udzielaniem świadczeń zdrowotnych bez względu na formę prawną tej aktywności podejmowaną samodzielnie.
W tym miejscu musimy podkreślić istotną kwestię. Działalność lecznicza to działalność wykonywane samodzielnie i nie mieści się w niej udzielanie świadczeń zdrowotnych „w ramach” innego podmiotu. Np. nie jest działalnością leczniczą przyjmowanie pacjentów w przychodni będąc zatrudnionym w tej przychodni.
Ustawodawca dzieli działalność leczniczą według różnych kryteriów wyodrębniając poszczególne zakresy tej działalności. Poniżej przedstawiamy poszczególne rodzaje działalności leczniczy oraz kryteria podziału. Omawiamy również najważniejszej konsekwencje podziału.
Pierwszy zasadniczy i w naszej ocenie najistotniejszy podział to rozróżnienie na działalność leczniczą wykonywaną przez podmioty lecznicze i praktyki zawodowe. Każda działalność lecznicza jest wykonywana w którejś z tych form. A jaka jest między nimi różnica? Istota różnicy jest następująca. Praktyki zawodowe to osobiste udzielanie świadczeń zdrowotnych przez osoby wykonujące jeden z zawodów medycznych. Czyli przez osoby takie jak lekarze, pielęgniarki, położne i fizjoterapeuci. Istotne jest to, że świadczeń zdrowotnych udzielają te osoby i przy ich udzielaniu nie mogą się wyręczać innymi osobami. Odmiennie jest w przypadku działalności leczniczej prowadzonej w formie podmiotu leczniczego. W relacji z pacjentem świadczeń zdrowotnych udziela podmiot leczniczy ale czyni to poprzez swój personel lekarsko – położniczy. Z tym podziałem wiąże się kilka innych konsekwencji ale omówimy je w innym wpisie
W dalszej kolejności ustawodawca dzieli działalność leczniczą pod względem rodzaju udzielanych świadczeń zdrowotnych. Pod tym względem działalność leczniczą dzieli się na : (1) świadczenia zdrowotne udzielanie stacjonarnie i całodobowo oraz (2) świadczenia zdrowotne ambulatoryjne. Jaka jest istota różnicy między tymi rodzajami działalności leczniczej. Kryterium podziału jest natury faktycznej. W przypadku tych pierwszych pacjent stale przez dany czas przebywa w zakładzie leczniczym np. w szpitalu. Z kolei w przypadku świadczeń ambulatoryjnych pacjent przebywa tylko w zakładzie leczniczym np. przychodni tylko na czas udzielenia mu świadczenia zdrowotnego albo te świadczenia są udzielana poza zakładem leczniczym. Np. w domu pacjenta
Działalność lecznicza jest bez wątpienia działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców. Jest również działalnością regulowaną w rozumieniu tej ustawy. Wg ustawodawcy działalnością leczniczą regulowaną nie jest działalność jednostek budżetowych, jednostek wojskowych, działalność pożytku publicznego i działalność charytatywno – opiekuńcza. Jednak równocześnie ustawodawca postanowił, że do tej działalności leczniczej stosuje się przepisy o działalności regulowanej.
Wiedza prawnicza
Doświadczenie w biznesie
Stały kontakt z klientem
Znajomość rynku medycznego