Zadzwoń do nas:

+48 697 568 827

Jeden z naszych ekspertów odpowie na Twoje pytania.

Napisz do nas:

Bezpośrednio na kontakt@mediclaw.pl, lub skorzystaj z formularza kontaktowego (otrzymasz kopię wysłanej wiadomości).

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Krzysztof Kupczyński. Przetwarzamy dane, aby przyjąć zapytanie i udzielić odpowiedzi. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajduje się w Polityce Prywatności

  Open source – co to i o czym należy pamiętać

  Open source narodziło się w latach 90. XX wieku. Wywodzi się z ruchu wolnego oprogramowania, umożliwiającego użytkownikom swobodne korzystanie, modyfikowanie i rozprzestrzenianie kodów źródłowych do programów. Ta idea oferowanie do tego obszaru pełnego dostępu, pozwalając na jego edytowanie i udostępnianie w takim stopniu, jaki dopuszczają obowiązujące licencje.

  Aby dowiedzieć się dokładnie, co to znaczy open source, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.

  Licencja open source – definicja

  Według definicji open source stanowi oprogramowanie, którego kod źródłowy jest udostępniany na warunkach specjalnej licencji. Użytkownicy zgodnie z tą licencją mają prawo do badania, modyfikowania i rozpowszechniania programu w ramach zasad wolnego oprogramowania.

  Oprogramowaniem open source jest dowolne oprogramowanie komputerowe udostępniane z kodem źródłowym, który można modyfikować.

  Open source – co to oznacza w praktyce?

  Oprogramowanie open source zazwyczaj posiada licencję dla programistów, w ramach której mogą oni modyfikować program według własnych potrzeb. Programiści mają szansę poprawić i ulepszyć kod, np. poprzez dodanie do niego różnorodnych funkcji.

  Licencja open source – przykłady

  Gdy już wiadomo, co to jest licencja open source, czas poznać przykłady popularnych projektów korzystających z tej formy licencjonowania. Do jednych z najbardziej znanych systemów operacyjnych z tej grupy należy Linux. Jest on używany na komputerach osobistych i serwerach w wielu wariantach, takich jak np. Debian czy Ubuntu.

  Swój kod źródłowy udostępnia także przeglądarka Mozilla Firefox, która jest znana z elastyczności i możliwości personalizacji. Kolejny projekt open source stanowi serwer używany do hostowania stron WWW – Apache HTTP Server.

  Wspominając o tej formie licencjonowania, nie można nie wspomnieć także o pakiecie biurowym LibreOffice, edytorze grafiki rastrowej GIMP oraz otwartym odtwarzaczu multimedialnym VLC Media Player.

  Open source – zalety

  Open source ma wiele zalet. Oto one:

  Dostępność

  Jedną z głównych zalet oprogramowania open source jest publiczna dostępność kodu źródłowego. Dzięki temu programiści mogą nie tylko go przeglądać, ale również modyfikować w celu ulepszenia programu.

  Współpraca

  Open source zachęca programistów do współpracy, co przyspiesza rozwój programów.

  Bezpieczeństwo

  Wspólna praca wielu programistów nad kodem źródłowym umożliwia szybsze diagnozowanie i usuwanie błędów oraz luk w zabezpieczeniach oprogramowania.

  Elastyczność

  Open source pozwala na łatwe dostosowanie oprogramowania do specyficznych potrzeb. Możliwości modyfikacji są ograniczone jedynie umiejętnościami programistycznymi i warunkami licencji.

  Niskie koszty

  Korzystanie z projektów open source jest często darmowe, dlatego stanowi ekonomiczną alternatywę dla drogich programów z zamkniętym kodem. Poleca się je zarówno osobom indywidualnym, jak i przedsiębiorstwom.

  Oprogramowanie open source można dostosowywać do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji, dodając nowe funkcje lub usuwając te zbędne. W przypadku programu z kodem zamkniętym możliwości są znacznie bardziej ograniczone, ponieważ jest się uzależnionym od producenta, który ma prawo się nie zgodzić na przygotowanie spersonalizowanej funkcjonalności.

  Używając oprogramowania open source, można samodzielnie je dostosować do systemu lub skorzystać ze wsparcia niezależnego programisty.

  Open source – wady

  Open source ma wiele zalet, jednak jak każde rozwiązanie posiada ono również pewne wady. Oto one:

  Złożoność użytkowania

  Oprogramowanie open source może okazać się trudniejsze w obsłudze i wdrożeniu niż programy z zamkniętym kodem źródłowym. Użytkowanie otwartych projektów bywa szczególnym wyzwaniem dla osób, które nie posiadają wiedzy z zakresu informatyki i doświadczenia w obsłudze podobnych aplikacji.

  Niejasna odpowiedzialność

  W niektórych projektach open source nie ma wskazanej konkretnej organizacji odpowiedzialnej za rozwój i standard programu, przez co niemożliwe jest wytypowanie jednostki odpowiadającej za problemy czy błędy.

  Kwestie kompatybilności

  Zdarza się, że otwarte oprogramowanie nie jest kompatybilne z innymi systemami lub sprzętami, co utrudnia ich integrację z dotychczas użytkowanymi programami.

  Licencja open source a prawo

  Licencja open source jest umową zawieraną pomiędzy producentem a użytkownikiem oprogramowania. Wskazuje ona, jakie prawa i obowiązki przysługują obu stronom. Należy pamiętać, że program komputerowy open source, jak każdy inny, podlega ochronie na tej samej zasadzie, co utwory literackie.

  Aby dowiedzieć się więcej o konsekwencjach prawnych związanych z korzystaniem i udostępnianiem tego rodzaju oprogramowania, zapraszamy do naszej kancelarii MedicLaw.

  Co czyni nas tak skuteczną kancelarią?