Napisz do nas:
Bezpośrednio na kontakt@mediclaw.pl, lub skorzystaj z formularza kontaktowego (otrzymasz kopię wysłanej wiadomości).
Napisz do nas:
Bezpośrednio na kontakt@mediclaw.pl, lub skorzystaj z formularza kontaktowego (otrzymasz kopię wysłanej wiadomości).
Coraz więcej osób, w tym specjalistów z branży medycznej, decyduje się na założenie działalności gospodarczej. Nasza Kancelaria może w tym zakresie udzielić Państwu kompleksowej pomocy. W poniższym artykule opowiadamy natomiast o podstawowych, najważniejszych kwestiach związanych z tym zagadnieniem.
Własny biznes to szerokie możliwości rozwoju i duży stopień niezależności, jednak należy również pamiętać o obowiązkach, jakimi objęty jest przedsiębiorca. Co trzeba mieć na uwadze przy otwieraniu działalności gospodarczej?
Do założenia działalności gospodarczej w Polsce wystarczy mieć ukończone 18 lat. Własne biznesy mogą rejestrować również cudzoziemcy, jednak w przypadku osób pochodzących spoza Unii Europejskiej wymagane jest posiadanie zezwolenia na pobyt stały lub podobnego dokumentu. Jedynymi czynnikami, które wiążą się z utratą możliwości otwierania działalności gospodarczej, są ubezwłasnowolnienie, pełnienie funkcji publicznej oraz otrzymanie zakazu od sądu.
Osoby zastanawiające się, jak założyć firmę, w pierwszej kolejności powinny określić formę prawną swojego biznesu. Mogą to być różne rodzaje spółek bądź jednoosobowa działalność gospodarcza – od wybranej opcji będą zależeć takie kwestie, jak forma opodatkowania, kapitał zakładowy czy urząd, do którego będzie trzeba zgłaszać zmiany dotyczące biznesu.
Jeżeli mają Państwo wątpliwości, która forma będzie optymalna w danym przypadku, serdecznie zapraszamy do konsultacji w naszej Kancelarii. Otwarcie działalności gospodarczej wymaga ponadto ustalenia kodu PKD, w zależności od tego, czym będzie się zajmować zakładana firma.
Jeśli myślą Państwo o otwarciu działalności gospodarczej, konieczne będzie także ustalenie formy opodatkowania z trzech do wyboru. Co więcej, trzeba również wybrać sposób prowadzenia księgowości.
Bardzo często forma opodatkowania wyznacza od razu sposób ewidencji księgowej, jednak należy ustalić również, czy będzie ona prowadzona samodzielnie, przez zewnętrzną firmę, czy też własny dział księgowości. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej możemy przeprowadzić poprzez rejestrację firmy w CEIDG, jednak inne zasady tyczą się spółek.
W ich przypadku konieczne jest dokonanie rejestracji w KRS. Można tego dokonać przez internet, jednak należy uprzednio przygotować niezbędne dokumenty. Zalicza się do nich umowę spółki, która powinna zawierać między innymi listę wspólników, adresy do korespondencji, a także oświadczenie o pokryciu kapitału. Ostatnie z wymienionych można ewentualnie złożyć w ciągu najbliższych 7 dni, jednak będzie się to wiązało z dodatkową opłatą.
Po rejestracji i założeniu działalności gospodarczej w formie spółki należy ponadto w odpowiednim terminie złożyć zgłoszenie NIP-8, deklarację PCC-3 oraz formularz VAT-R.
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to częsty wybór ze względu na liczne korzyści, takie jak brak konieczności wnoszenia wkładu finansowego czy możliwość prowadzenia księgowości uproszczonej.
Jak wspomnieliśmy, rejestracja ma miejsce w CEIDG, chyba że nie posiadamy podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego. Wówczas w celu założenia jednoosobowej działalności gospodarczej należy udać się do urzędu miasta bądź gminy albo wysłać wniosek do CEIDG drogą pocztową. To wymaga jednak poświadczenia podpisu przez notariusza.
Jednocześnie z wypełnianiem wniosku w systemie internetowym można złożyć również zgłoszenie do ZUS. Warto uprzednio zorientować się, czy będą Państwu przysługiwały ulgi, takie jak Mały ZUS Plus czy Ulga na start – w zależności od tego należy wypełnić formularz o odmiennym kodzie.
W tym samym momencie istnieje możliwość zgłoszenia do VAT, ale ten obowiązek nie dotyczy każdego przedsiębiorcy. W niektórych przypadkach może być jednak korzystną opcją nawet wówczas, gdy w świetle prawa nie muszą się Państwo rejestrować. Zachęcamy do skonsultowania tej i pozostałych kwestii ze specjalistami z naszej Kancelarii.
Nasza kancelaria specjalizuje się w świadczeniu kompleksowych usług prawnych dla różnego rodzaju podmiotów dostarczających usługi medyczne. Wspieramy również w stawianiu pierwszych kroków w kierunku otwarcia działalności gospodarczej w tej branży.
W takim przypadku warto zadbać o dodatkowe kwestie, między innymi przygotowanie podstawowych dokumentów dla działalności. Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszymi prawnikami w celu dowiedzenia się więcej!
Wiedza prawnicza
Doświadczenie w biznesie
Stały kontakt z klientem
Znajomość rynku medycznego