Napisz do nas:
Bezpośrednio na kontakt@mediclaw.pl, lub skorzystaj z formularza kontaktowego (otrzymasz kopię wysłanej wiadomości).
Napisz do nas:
Bezpośrednio na kontakt@mediclaw.pl, lub skorzystaj z formularza kontaktowego (otrzymasz kopię wysłanej wiadomości).
Kancelaria MedicLaw
Obsługa prawna lekarzy. Wspieramy lekarzy i inne osoby wykonujące zawody medyczne w ramach indywidualnych praktyk lekarskich.
Pomagamy przy zawieraniu umów ze szpitalami i przychodniami. Doradzamy w rozliczeniach podatkowych oraz kontaktach z NFZ i innymi organami publicznymi.
Reprezentujemy lekarzy w postępowaniach dyscyplinarnych przed sądami lekarskimi, postępowaniach karnych oraz procesach cywilnych dotyczących błędów medycznych.
Lekarz to osoba posiadająca wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, udzielająca świadczeń zdrowotnych. Ta definicja wskazuje na dwie istotne cechy jakie należy łączyć z pojęciem „lekarz”. Pierwszą jest posiadania wymaganych kwalifikacji potwierdzonych odpowiednimi dokumentami, czyli „legitymowanie” się przez dana osobę zdobyciem wykształcenia medycznego („nauki medycyny”). I drugą cechą jest wykonywanie przez tą osobę aktywności zawodowej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Art. 2 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty :
Art. 2. 1. Wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę
posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami,
świadczeń zdrowotnych, w szczególności: badaniu stanu zdrowia, rozpoznawaniu
chorób i zapobieganiu im, leczeniu i rehabilitacji chorych, udzielaniu porad
lekarskich, a także wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich
Formy wykonywania zawodu lekarza są bardzo różne. Różne są też kryteria podziału tych form. Ale wydaje się, że pierwszym najważniejszym kryterium podziału jest wykonywanie zawodu lekarza „na własny rachunek” (samodzielnie) albo na rachunek podmiotu innego. W pierwszym z tych rodzajów wykonywania zawodu to lekarz w stosunku do pacjenta jest podmiotem udzielającym świadczenia zdrowotnego i on ponosi wyłączną odpowiedzialność za skutki leczenia. W drugim rodzaju w relacji do pacjenta podmiotem udzielającym świadczenia zdrowotnego jest podmiot leczniczy „zatrudniający” lekarza. Jest to ujęcie nieco uproszczone i nie do końca poprawne, ale najlepiej oddaje istotę różnicy.
Samodzielne wykonywanie zawodu lekarza polega na prowadzeniu (wykonywaniu) działalności leczniczej. Jeżeli mówimy o „samodzielnym” wykonywaniu zawodu lekarza to możemy mieć do czynienia dwiema sytuacjami. Pierwsza polega na prowadzeniu przez lekarz praktyki zawodowej. Ta praktyka może być indywidualna lub grupowa. Druga polega na wykonywaniu przez lekarza działalności leczniczej w formie podmiotu leczniczego.
Wykonywanie zawodu lekarza w podmiocie leczniczym
Drugi rodzaj form wykonywania zawodu lekarza polega na wykonywaniu zawodu w podmiocie leczniczym. Formy zatrudnienia lekarza w podmiocie leczniczym czy też szerzej współpracy lekarza z podmiotem leczniczym są bardzo różne. Najbardziej popularną i „oczywistą” jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Ale oprócz tego bardzo popularne są różnego rodzaju umowy cywilnoprawne i kontrakty.
Kancelaria Mediclaw świadczy usługi prawne dla lekarzy wykonujących swój zawód we wszystkich możliwych formach. Skontaktuj się z naszą kancelarię jeżeli szukasz radcy prawnego zajmującego się obsługą prawną działalności leczniczej prowadzonej przez lekarzy albo potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie umowy łączącej cię z podmiotem leczniczym, z którym współpracujesz. Oferujemy pomoc prawną dla lekarzy m.in. w zakresie: